Kanapa

Własny pokój jest tu najlepszym polem doświadczalnym. Ze sposobu w jaki go jego właściciel urządzi, widać od razu jego charakter i skłonności. Jeden ozdobi ściany pięknymi obrazami, inny powiesi na nich preparaty przyrodnicze, maszyny lub broń; przyszły budowniczy majstruje sobie modele domów, kościoły lub zamki. Tym wszystkim chcemy przyjść z pomocą i dać im wskazówki i rady. Do pracy więc!

Tam, gdzie ma być wygodnie, należy postarać się przede wszystkim o miejsca do siedzenia. W rogu pokoju pomiędzy biurkiem a ścianą, znajdzie się pewnie miejsce na kanapkę. Ponieważ jednak tak duży mebel zająłby nam za dużo miejsca, więc urządzimy ją jednocześnie jako skrzynię i półeczki, by można tam przechowywać narzędzia, łyżwy, przybory fotograficzne lub fizykalne, zielnik, zbiory kamieni, czy też monet itp.

Szamba Betonowe Oleszyce

Kto potrafi sam strugać (heblować), ten może wykonać kanapkę. Wystarczą do tego celu pólcalowe deski. Co do wymiarów, to mogą one być np. następujące: całkowita długość: 135 cm, wysokość oparcia i trzech półek 72 cm, wysokość skrzyni, służącej jednocześnie jako ławka i szerokość tejże po 42 cm. Wszystkie części powinniśmy dla większej mocy posklejać i zbić gwoździkami lub śrubkami. Wieko skrzyni przymocowujemy za pomocą silnych zawiasów do listewki lub też wprost do tylnej ścianki.

Lepiej jest dać wąską listewkę, gdyż wtedy łatwiej nam będzie otwierać wieko i nie będzie ono po otwarciu opadało.  Stronę zewnętrzną desek można zabajcować na brunatno, a potem pociągnąć lakierem spirytusowym lub roztworem szellaku w spirytusie. Zamiast sporządzania szkieletu ze specjalnych desek, można użyć do tego celu kilku skrzyń rozmaitej wielkości, które zbijamy razem kilku gwoździami w odpowiednich miejscach. Listwy wzmacniające, nabite zwykle na takich skrzyniach, należy oczywiście odjąć, a na krywę dużej skrzyni zaopatrzyć w zawiasy.

Jako obicia użyć możemy jakiegokolwiek taniego materiału bawełnianego. Naciągamy go gładko na oparciu, na górnej części skrzyni i na siedzeniu, przybijając na brzegach ozdobnymi gwoździkami, podłożywszy pod gwoździki listewkę z tego samego materiału, by gwoździki mocniej trzymały; po brzegach zwisa materiał w fałdach na dół. Na górnej desce półeczek układamy ładne książki lub nuty. Jeżeli stawiamy klosz z żywymi kwiatami, to trzeba podłożyć odpowiednio duży kawałek blachy cynkowej. Żelaznej podkładać nie radzę, gdyż rdzewieje z czasem.

Szamba Betonowe Oleszyce