Oświetlenie pokoju

Przechodząc teraz do oświetlenia naszego pokoju, muszę z góry zaznaczyć, że zamiast świec  można równic dobrze umieścić tam lampki elektryczne. Co do czysto elektrotechnicznych zagadnień, jak źródło prądu, załączniki, wtyczki i t. p., to objaśnianie ich tutaj zaprowadziłoby nas za daleko. Zaznaczę tylko, że w miejsce oprawek na świece musimy przymocować oprawki na żarówki; przewodniki elektryczne musimy poprowadzić przy jednym z pasków, by były dla oka jak najmniej widoczne.

Przeprowadzki w Żorach

Do roboty takich świeczników i lichtarzy nadaje się doskonale robota z pasków blaszanych. Używać do tego celu będziemy pasków z blachy cynkowej lub mosiężnej, 1 mm grubości, 5 do 10 cm szerokości. Wyginamy je wedle powiększonego wzoru, a potem łączymy klamerkami lub nitami. Na koniec lakierujemy wszystko lakierem. Rozetkę u dołu latarni wycinamy także z cienkiej blachy i łączymy za pomocą ogniwek z drutu.

Lichtarz ten można zrobić z trzema lub czterema nóżkami, środkowy zaś słupek może być z żelaza lub z drzewa. Wieszak na dużą sześcioboczną latarnię ozdobną, który będzie dźwigał dosyć duży ciężar, należałoby wykonać cały z pasków blaszanych i to z żelaza. Listwa mogłaby być 30 cm długa tak, że dolna średnica latarni od rogu do rogu wynosiłaby około 14 cm. Jeden bok latarni musimy zrobić jako drzwiczki, by można było wkładać do wnętrza świecę, lampkę oliwną lub też żarówkę. Wewnątrz wkładamy sześć szybek kolorowych kształtu trapezu i jedną sześcioboczną. Umocowujemy je klamerkami metalowymi; sześcioboczną szyba umieszczona jako dno, służy jednocześnie jako podstawa na świecę lub lampkę.

Przeprowadzki w Żorach