Szafka na prezent cz. 2

Zamiast dobierania specjalnych gatunków drzewa, można wyciąć wszystkie części z jasnej wyklejki a potem wycięte już części zabarwić odpowiednio farbami anilinowymi.

Komu robota powyższa wydaje Się za trudną, niech figurki lub motywy wymaluje farbami Richterowskiemi, potem wyznaczy linie graniczne i wypali je igłą do wypalania. Dla zakończenia  roboty należy jeszcze Utrwalić malowidło fiksatywą. Przy pewnej pomysłowości i umiejętności naśladownictwa wykonywać możemy w ten sposób bardzo ładne mebelki o swojskich motywach. Wystarczy tylko, będąc np. w Zakopanem, naszkicować sobie motywy i wzorki, które spotykamy tam na każdym kroku, by je potem wykorzystać do naszych celów zdobniczych. Tak samo na Kaszubach, lub na Pokuciu znaleźć można nieocenione skarby pod tym względem. Motywy te wykorzystane przez nas, przyczynią się do upiększenia mieszkania i spopularyzowania sztuki ludowej, tak bardzo u nas zaniedbanej na korzyść taniej niemieckiej tandety. Chwalimy cudze rzeczy, naśladujemy wzory ludowe holenderskie i inne. mając pod swoim bokiem masę niewykorzystanych swojskich skarbów kultury.

Powinniśmy się starać, każdej rzeczy, jaka wyjdzie z pod naszych rąk, nadać własne polskie piętno, czy to będzie kasetka na papier listowy, czy toaletka dla siostrzyczki, czy też model dworca kolejowego przy zabawkach robionych dla młodszego braciszka.