Szkocka skarbonka i pistolet do kart

Łatwym i robiącym wielką przyjemność młodszemu rodzeństwu przedmiotem jest szkocka skarbonka. Składa się ona ze skrzyneczki, opatrzonej w wysuwalną zasuwkę, w której do naszych skarbów. Zewnętrzną stronę skrzynki możemy ukształtować wedle.swego gustu, potem pomalować, wyrzeźbić lub wypalić.

Pistolet do kart sporządzamy z kawałka drzewa, wyrobionego w kształt pistoletu. „Lufa“ ma na górze rowek, biegnący od rękojeści do końca. W miejscu, gdzie zwykły pistolet ma kurek i zameczek, wydłubujemy od spodu zagłębienie, w którym osadzamy cyngiel. Ma on kształt dwuramiennej dźwigni kątowej, której jedno ramię leży poziomo, a więc w kierunku lufy, drugie zaś skośnie, skierowane ku dołowi, wystaje od spodu. Cyngiel ten wypitowujemy z 2—3 mm blachy. Z ramieniem poziomego cyngla jest połączony kołeczek A, wystający przez okrągły otwór ku górze. Dolne ramię cyngla opatrzone jest w sprężynkę tak, że odpycha ona cyngiel ku przodowi, wskutek czego czopek

A wystaje stale ku górze. Za czopek ten zaczepiamy sznur gumowy, umocowany na stałe na końcu lufy, jak to widać z rysunku i wkładamy w rowek kartonową kartę. Pociągając za cyngiel, wciągamy tym samym czopek w głąb, wskutek czego sznur gumowy ześlizguje się i gwałtownie skraca, porywając ze sobą kartę i wystrzela ją wprzód. Wykonanie takiej zupełnie nieszkodliwej a wesołej broni nie wymaga więc, jak widzimy ani wielkiej roboty, ani wielkich kosztów.