Jak wykonać biurko do czytania książek?

Wszystkie prawie biurka mają poziomą deskę górna, chociaż dla naszych oczu byłoby znacznie zdrowiej, gdyby książki i zeszyty leżały nieco skośnie.

Niewygodzie tej można zaradzić przynajmniej przy czytaniu w bardzo łatwy sposób. Bierzemy do tego celu płaską, lecz odpowiednio dużą skrzyneczkę od cygar, przybijamy na tylnym brzegu denka listewkę, by zapobiedz ześlizgiwaniu się książki, podnosimy potem nakrywkę w miarę potrzeby do góry i zatrzymujemy ją w tym położeniu za pomocą zwykłych klamerek drewnianych, używanych do suszenia bielizny lub fotografii, które zakładamy z lewej i z prawej strony skrzynki na ściankach bocznych.

uprawa zbóż

Jak napis wskazuje, nadaje się on także doskonale do pisania. Cała jego długość wynosi 45 cm, szerokość 27 cm, wysokość, gdy jest zamknięty 13 cm. Deseczka, z której go robimy, może mieć 6 do 8 mm grubości. Zawiera on większą skrzynkę na papiery i mniejszą na koperty itp.; w górnym przedziale, otwartym mamy trzy przegródki, z których środkowa przeznaczona jest na kałamarz, boczne zaś na pióra, gumkę, marki itd. Najłatwiej wykonamy taki pulpit, gdy zrobimy sobie wpierw skrzynkę 22‘5 cm szeroką, 27 cm długą i 13 cm wysoką, łącząc brzegi na jaskółczy ogon (cynkowanie), lub też zwyczajnie sklejając i zbijając gwoździkami, a potem przepiłujemy gotową skrzynkę na ukos, tak by jedna ze ścian bocznych przedzielona była w stosunku 3:1, druga zaś w stosunku 2:2. Potem wpuszczamy deseczki poprzeczne (przegródki), a na koniec nakrywę. Nakrywa ta, to jest właściwy pulpit, spoczywać musi na osobnych listewkach. Powinna ona być nieco zagłębiona, to jest spoczywać niżej od brzegów skrzynki, gdyż potem zaopatrzymy ją w cienką ramkę z wyklejki. W ramce tej napinamy

lub naklejamy karukiem ładne, zielone, niebieskie lub czerwone sukno, Wedle rysunku 13 przepoławiamy nakrywkę i zaopatrujemy w zawiasy mosiężne. Także obie połowy skrzynki należy, z tyłu połączyć za pomocą mocnych zawiasów, z przodu zaś dać haczyk lub zameczek. Pulpit taki można także ozdobić z zewnątrz za pomocą rzeźby, malowidła lub wypalania rysunku.

uprawa zbóż