Zapełnienie ścian obrazami cz. 6

Poza ścianami pokoju, także okna nasze dają nam dobrą sposobność do działalności artystycznej. Tak zwane papiery witrażowe zastępujące prawdziwe witraże ze szkła mają dużo stron ujemnych. Dlatego podam tu sposoby wykonania witraży za pomocą farb olejnych. Rysujemy sobie wzór w zastosowanej do rozmiaru okien wielkości na białym papierze i przyklejamy go za szybę, którą chcemy pomalować. Szyba ta musi być od strony malowanej zupełnie dokładnie czysta i sucha. Kontury i linie połączeń wyciągamy cienkim pędzelkiem zamaczanym w czarnej farbie. Linie te zastąpią nam ołowiane listewki stosowane przy wyrobie prawdziwych witraży. Po wyschnięciu odklejany papier i malujemy pola oznaczone liniami, farbami przeźroczystymi (lazurowymi), zwłaszcza takimi, które w nazwie swojej mają słowo lakier, a więc lakierem niebieskim, kraplakiem, i t. p. Kolorów pośrednich nie można otrzymać przez mieszanie dwu innych, gdyż wtedy powstają brudne kolory; tylko nakłada się wpierw jedną farbę, a potem na to, po wyschnięciu, drugą.

przeprowadzki Piekary Śląskie

Dokładne wypracowywanie szczegółów nie jest tu potrzebne, gdyż okna te mają działać tylko dekoratywnie. Co najwyżej można z ciemnych miejsc wytrzeć jaśniejsze, lub też tworzymy je, wydrapując je ostrożnie po zupełnym wyschnięciu danego lakieru.

Kolory należy tak dobierać, by nie nazbyt zaciemniały okna, unikać jednak trzeba rażących barw. Jeden kolor musi w całości tej przeważać. By nie doznać rozczarowań, lepiej jest zrobić sobie najpierw na papierze kolorowy szkic, zastanowić się nad wrażeniem jakie całość wywiera, a potem dopiero zabrać się do roboty na szkle.

przeprowadzki Piekary Śląskie