Zbudowanie ciekawej półki na ścianę

Na sporządzenie tegoż trzeba poświęcić trochę więcej czasu. Najładniej wygląda on ozdobiony indyjską inkrustacją. Do tego celu zamawiamy u stolarza taboret z miękkiego drzewa, gdyż spajanie desek pod kątem 60 stopni sprawiałoby nam dużo trudności. Wysokość bocznych desek wynosić powinna około 45 cm, szerokość 18 cm, grubość zaś 2 cm; wskutek tego każdy bok deski górnej będzie musiał mieć długość 20 do 22 cm. Na tym szkielecie naklejamy ornamenty, wycięte z wyklejki (forniru) 2 mm grubego. Na części ciemne deseniu bierzemy wyklejkę hebanową, do części jasnych mahoń lub drzewo orzechowe. Przy wypiłowywaniu deseniu musimy bardzo uważać na dokładność linii. Można także wszystkie części wyciąć z jednego drzewa, a potem dopiero jedne z nich czernimy aniliną rozpuszczoną w spirytusie. Po naklejeniu wyklejki wkładamy w szpary powstałe pomiędzy deseniem paski cienkiej cynkowej lub miedzianej blachy 0’6 do 0‘8mm.

przeprowadzki ruda śląska

Wycinamy je sami lub zamawiamy u blacharza szerokości około 2 mm i ostrzymy jeden brzeg za pomocą pilnika. Następnie wyginamy w kształcie desenia i wbijamy ostrożnie młotkiem w szpary, by nie porysować powierzchni. Po skończeniu roboty wygładzamy całą powierzchnię starym, szerokim, płaskim pilnikiem (gładzikiem) i polerujemy papierem szklanym. Można także dopiero teraz poczernić części ciemniejsze. Po dokładnym wygładzeniu politurujemy całość.

Praca nad takim taburetem jest długa i żmudna, ale opłaci się sowicie, gdyż otrzymamy naprawdę piękny mebel. Kto nie czuje się na siłach, ten może wykonać taki taburet w prostszy sposób i mimo to poszczycić się pięknym mebelkiem własnej roboty. Trzeba wtedy taburet wykonać od razu z twardego drzewa, np. z orzechu i wyrzeźbić na nim ornamenty rzeźbą płaską; można także pomalować go podobnie, jak to opisałem przy stołku lub nawet zwyczajnymi farbami olejnymi. W tym ostatnim wypadku oczywiście deseń po jakimś czasie się zatrze, co pociągnie za sobą potrzebę poprawiania rysunku od czasu do czasu. Trwalszym sposobem jest wypalanie. Wypalając, należy kontury wypalić lekko a części ciemne głęboko, jak przy rzeźbieniu. Po wypaleniu oczyścić papierem szklanym, powlec woskiem rzeźbiarskim i przeciągnąć czystą średnio twarda szczotką włosienną.

przeprowadzki ruda śląska