Zbudowanie szafki ściennej

Znacznie ładniejsza ale też i trudniejsza do wykonania jest szafka ścienna. Wykonana ona jest z dwu położonych na sobie skrzynek; w obu brakuje przedniej ściany, w górnej także i nakrywki. I tu też robimy je z deski sosnowej lub jodłowej 0,5 cala grubej. Dolna skrzynka może mieć wymiary 100 cm dług., 35 cm szerokości i 45 cm wysokości. Listwa przednia u góry 10 cm szer.; w tym wypadku odpowiednie wymiary dla górnej skrzynki byłyby 47, 22 i 30 cm. Boczne ścianki tej ostatniej są z przodu skośnic ścięte, tak że wysokość ich wynosi od przodu 25 cm. Małe deseczki boczne są 13 cm szerokie i 10 cm wysokie od wewnątrz a 5 cm od zewnątrz. Wewnętrzne przegródki należy wykonać stosownie do potrzeby. Rozmieszczenie ich zależeć będzie od gustu i przeznaczenia.

noclegi piła

Jeżeli umieszczamy półeczkę na środku ściany, to wtedy dajemy górną skrzyneczkę pośrodku dolnej; umieszczona w rogu pokoju, może mieć górę w samym końcu dolnej skrzynki. Wtedy jedna listewka boczna służąca do ozdoby będzie umieszczona pod kątem prostym.

Deseń, zaznaczony na tablicy, możemy wymalować farbami Richtera i powlec potem całą szafkę lakierem albo też wypalić, czy wyrzeźbić. Można także całą szafkę pomalować na biało (biel cynkowa z odrobiną niebieskiej farby), deseń zaś niebieską lub inną farbą w zależności od koloru ściany lub innych mebli.

Do malowania deseniu wycinamy sobie szablon z cienkiego kartoniku, nasycając go przed użyciem wodą klejową.

Po wyschnięciu przykładamy do ścian i smarujemy farbą przez ten szablon, używając pędzla o krótkich włosach. Po kilkakrotnym nałożeniu farby, która każdorazowo musi wyschnąć dokładnie, lakierujemy całą szafkę jasnym lakierem spirytusowym.

noclegi piła